آزمایش ذرات مغناطیسی (MT)


آزمایش ذرات مغناطیسی (Magnetic Particle Testing)

این روش NDT اغلب جهت ردیابی عیوب سطحی در فلزات فرومغناطیس مورد استفاده قرار می گیرد . در این روش عیوب زیر سطحی نیز قابل تشخیص هستند ولی معمولا تفسیر  آنها بسیار مشکل می باشد .عیوب زیر سطحی اغلب توسط سایر روش های NDTقابل تشخیص  و ارزیابی هستند .

ناپیوستگی های سطحی در یک قطعه مغناطیسی شده . یک آهنربای موضعی ایجاد نموده و ذرات پودر اهن را به سمت خود جذب می کنند . در اثر تجمع ذرات مغناطیسی در محل ناپیوستگی یک نشانه قابل رویت در آن محل ایجاد می گردد.

با وجود چندین روش متنوع آزمایش ذرات مغناطیسی . اصول تست در تمام روش ها یکسان می باشد . تمام این آزمایشات از طریق ایجاد میدان مغناطیسی در قطعه کار  و اعمال ذرات مغناطیسی به سطح آن انجام می شوند .

در روش MT . تجهیزات مختلفی جهت اعمال میدان مغناطیسی به قطعه وجود دارد . پس از مغناطیسی شدن قطعه . ذرات مغناطیسی به سطح اعمال می  شوند. در صورت وجود ناپیوستگی . ذرات مغناطیسی در ان محل تجمع نموده و یک نشانه قابل رویت تشکیل  می دهند.

امروزه اغلب از آهنرباهای الکتریکی استفاده می شود . اصول آهنرباهای الکتریکی . ایجاد میدان مغناطیسی در اطراف یک هادی الکتریکی است .

زمانیکه جریان الکتریکی از یک هادی عبور می کند . خطوط میدان مغناطیسی به شکل دایره های متحدالمرکز در اطراف آن ایجاد می شود و راستای میدان مغناطیسی عمودبر راستای جریان خواهد بود .

بطور کلی میدان مغناطیسی به دو صورت در قطعات اعمال می شود :

 • طولی (longitudinal)
 • محیطی(Circular)
 •    زمانیکه جهت میدان مغناطیسی در راستای محور قطعه باشد . مغناطیس طولی و چنانچه جهت آن عمود بر محور قطعه باشد . مغناطیس محیطی خواهیم داشت .ذرات مغناطیسی مورد استفاده در روش MT، بسیار ریز بوده و به منظور سهولت رویت آنها روی قطعه، به صورت رنگی ساخته می شوند. رنگ این مواد اغلب خاکستری ،سفید ، قرمز،زرد،آبی  ویا مشکی می باشد . به این مواد ذرات مرئی (Visible) گفته می شود ، یعنی علائم زیر نور مرئی قابل رویت می باشند . ذرات مغناطیسی ممکن است آغشته به مواد فلوئورسنت باشند که در این صورت علائم زیر نور ماوراء بنفش قابل رویت خواهند بود .حساسیت بازرسی با مواد فلوئورسنت بیشتر  از مواد مرئی می باشد .

  ذرات مغناطیسی به دو روش روی قطعه اعمال می شوند :

  -به صورت پودر خشک (dry Power)

  -به صورت معلق در آب یا نفت (Wet  Particle)

  هر دو روش مزایا و محدودیتهایی دارند ، ولی روش ترفلوئورسنت (Wet Fluorescent)، از حساسیت های بیشتری برخوردار می باشند.

   

  مزایای روش MT عبارتند از :

  • سرعت انجام بازرسی زیاد می باشد.
  • هزینه های بازرسی کم می باشد.
  • شرایط سطحی قطعه از حساسیت کمتری برخوردار می باشد،بطوریکه حتی امکان تست روی یک لایه نازک رنگ وجود دارد.
  • انجام تست روی یک سطوح داغ با استفاده از پودر خشک امکان پذیر است.
  • امکان استفاده از روش های قابل حمل مانند یوک با جریان AC، میسر می باشد.

   

  محدودیتهای روش MT عبارتند از:

  • امکان بازرسی فقط جهت فلزات مغناطیس شونده میسر می باشد.
  • اغلب قطعات نیاز به مغناطیس زدایی پس از انجام آزمایش دارند.
  • به جریان برق نیاز می باشد

  عملیات  مغناطیس زدایی معمولا با استفاده از جریان AC انجام می شود . با عبور دادن آهسته قطعه از میان میدان مغناطیسی متناوب و یا کم کردن تدریجی شدت جریان مغناطیس کننده تا صفر ، نظم دو قطبی های مغناطیسی ، بهم ریخته و قطعه مغناطیس زدایی می شوند.

   

محصولات مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *