بازرسی چشمی (VT)


بازرسی چشمی.

معمول ترین نوع تست های غیر مخرب بازرسی چشمی(VT) می باشد این روش ساده دارای کاربرد آسان و سریع است و معمولاً با قیمت تمام شده پایین انجام می شود هر چند که یک قطعه توسط روشهای دیگر NDT تست شود یک بازرسی چشمی باید روی قطعه انجام شود یک بازرسی چشمی ساده در روی قطعه می تواند عیوب سطحی بزرگ را شناسایی کرده و بلافاصله قطعه را رد کند و به طبع آن در زمان و هزینه صرفه جویی کند در غیر این صورت با صرف هزینه و زمان زیاد و با روشهای پیچیده تر این نتیجه به دست آید اغلب تست در اتصالات جوش شده برای پیدا کردن عیوب کوچک انجام می‌شود برای این منظور بازرسی چشمی با دقت خیلی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد با اختراع وسایلی مثل دوربین های (CCD)، میکروپروسسورها و کامپیوتر ها بازرسی چشمی با قیمت تمام شده کمتر و اطمینان بیشتری انجام می‌شود می‌توان از روش‌های مثل پروسس تصویر، شناسایی ساختار و رد یا قبول کردن قطعات به صورت اتوماتیک _زمانی که تعدادی قطعه مورد آزمایش زیاد باشد استفاده کرد.
بازرسی چشمی دارای کاربردهای وسیعی در بازرسی مواد خام ریخته گری و مواد جوشکاری، شده می باشد هرچند بخاطر دادن اطلاعات مفید در مراحل مختلف جوشکاری این روش در جوشکاری از اهمیت بیشتری برخوردار است بسیاری از خصوصیات جوش را بعد از اتمام جوشکاری و نگاه کردن به جوش می توان فهمید ولی با بازرسی چشمی در حین مراحل جوشکاری اطلاعات بیشتری را می‌توان در مورد جوش به دست آورد برای بسیاری از جوش هایی که حساسیت زیادی ندارند سلامت جوش به صورت اولیه با بازرسی چشمی تعیین می گردد بازرسی چشمی هنوز هم یک جزء مهم در کنترل کیفیت می باشد بازرسی چشمی جوش باید قبل از جوشکاری، در حین جوشکاری و بعد از اتمام جوشکاری انجام شود در حین انجام جوشکاری در اثر عدم مهارت جوشکار یا نداشتن اطلاعات لازم جوشکاری ممکن است بسیاری از عیوب در جوش به وجود بیایند.برای اطمینان از اینکه فاکتورهایی مثل خستگی پرسنل  بر کار جوشکار ماهر اثر نمی‌گذارد نیاز به بازرسی و تست جوش ها می باشد همچنین برای نشان دادن کیفیت، استحکام و خواص مورد نظر،جوش باید تست گردد .
بازرسی چشمی در هنگامی که جوشکاری انجام می شود و بعد از آن باعث بالا رفتن کیفیت جوش می شود و بعد از آن و بعد از تکمیل آن اطلاعات زیر را در اختیار بازرس می گذارد
1)آیا نفوذ و ذوب به صورت کامل بین فلز پایه و فلز جوش انجام گرفته؟
2)آیا نشانه ای از وجود سوختگی لبه جوش در امتداد مرز جوش و فلز پایه وجود دارد ؟
3)با نگاه کردن به ریشه جوش های V یا U شکل می توان فهمید آیا نفوذ در اتصال به میزان لازم انجام شده؟
۴) آیا تاج جوش حالت مناسب( محدب )دارد یا حالت مقعر دارد ؟توجه داشته باشید که در حالت مقعر به علت عدم وجود فلز جوش لازم در گرده جوش ،باعث ضعیف شدن جوش می گردد.

دستورالعمل اولیه

اولین دستورکاری در بازرسی چشمی روشن کردن قطعه مورد نظر با نور می باشد که معمولا بازرسی در نقاط روشن انجام می گیرد. سپس قطعه توسط چشم مورد بازرسی قرار می گیرد . با وجود اینکه وسایلی که در بازرسی چشمی مورد استفاده قرار می گیرند خیلی ساده میباشند اما با داشتن نور کافی در این بازرسی لازم است  سطح قطعه کار نیز قبل از انجام بازرسی باید به صورت کامل تمیز شده باشد.

چشم

چشم انسان به خاطر قدرت دید و مشاهده عالی آن با ارزش ترین ابزار در بازرسیهای NDTمی باشد . حساسیت چشم انسان با تغییر طول موجهای نوری تغییر میکند . در شرایط معمولی بیشترین حساسیت چشم انسان به نور زرد مایل به سبز با طول موج 5560A می باشد . چشم انسان دارای دید خوبی در رنجهای گسترده و شرایط مختلف می باشد و دیگر نمی تواند معیار مناسبی برای تشخیص  اختلاف  و شدت روشناییهای مختلف باشد مگر در شرایط خاص . برای بازرسی چشمی نور مناسب lux 1000-800  از شرایط مهم می باشد. به دلیل خطاهای ناشی از کاهش توانایی تشخیص در اثر خستگی .شخص نباید بیش از مدت 2 ساعت به صورت پیوسته بازرسی چسمی را انجام دهد.

بازرسی چشمی بدون استفاده از وسایل بازرسی

در بازرسی چشمی یک قطعه بازرس کارازموده میتوان اطلاعات زیر را در مورد قطعه بدست آورد :

1-شرایط کلی قطعه

2-وجود یا عدم وجود لایه های اکسیدی و مواد محصولات خوردگی در روی سطح قطعه

3-وجود یا عدم وجود انواع ترکهای ( جهت و محل گیری ترکها با توجه به مناطق مختلف جوشها فرق می کند )

4-حفره های گازی سطح قطعه . مناطق پر شده توسط جوش . طرح کلی بستر جوش و جهت گیری احتمالی بین  بستر جوش و فلز پایه

5-منابع پتاسیلی برای ضعف های مکانیکی مثل شیار های تیز با عدم انطباق و غیره

6-اطلاعات بدست آمده در بازرسی چشمی می تواند کمک مهمی در سایر تست ها باشد

محصولات مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *